Przejdź do treści Przejdź do menu

Archiwum

Zarządzenie Nr R/Z.0201-37/2019

  • access_time lipiec 15, 2019
  • person Katarzyna Kruk
  • printer

DNWO.032-1/19

Zarządzenie Nr R/Z.0201-37/2019

Rektora

Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

z dnia 3 lipca 2019 roku

 

w sprawie: obsady i rozliczania zajęć dydaktycznych

Działając na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668 z późn. zm), § 57 ust. 3 Statutu Uczelni oraz zgodnie z Uchwałami Senatu Nr 11/29.04.2019 i Nr 7/24.06.2019 z dnia 29 kwietnia 2019 r. zarządzam, co następuje:

§ 1

  1. Obsady zajęć dydaktycznych dokonuje kierownik jednostki badawczo-dydaktycznej na dany rok akademicki, zgodnie z obowiązującymi w danym roku na poszczególnych stanowiskach wymiarami pensum.
  2. Pensum wypełniane jest przede wszystkim przez godziny zajęć dydaktycznych na studiach wyższych stacjonarnych, a następnie na studiach doktoranckich stacjonarnych (w tym realizowanych w ramach szkoły doktorskiej).

§ 2

  1. W uzasadnionych przypadkach (w tym w szczególności jeśli pensum nie wypełniają zajęcia prowadzone na studiach stacjonarnych), pensum może być uzupełnione o godziny zajęć dydaktycznych na studiach niestacjonarnych z zastrzeżeniem zapisu ust. 2 niniejszego paragrafu.
  2. Dyrektor jednostki badawczo – dydaktycznej planując przydział godzin dydaktycznych dla poszczególnych nauczycieli akademickich w ramach obowiązującego wymiaru pensum, jest zobowiązany do ograniczenia do niezbędnego minimum wypełniania pensum godzinami na studiach niestacjonarnych.

§ 3

  1. Do obowiązującego wymiaru pensum dydaktycznego nie wlicza się zajęć prowadzonych w ramach studiów podyplomowych.
  2. Godziny zajęć na studiach podyplomowych muszą być realizowane tylko jako godziny ponadwymiarowe stąd mają być powierzane tylko tym pracownikom, którzy mają wypełnione pensum.

§ 4

  1. Dyrektor jednostki badawczo – dydaktycznej jest odpowiedzialny za przygotowanie planu obciążeń dydaktycznych wszystkich zatrudnionych w jednostce nauczycieli akademickich oraz za prawidłowe rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych zrealizowanych przez nauczycieli akademickich danej jednostki, po ich zakończeniu.
  2. Zajęcia dydaktyczne winny być planowane i przydzielane w taki sposób, aby w danej jednostce nie występowały u jednych pracowników niedobory w pensum, a u innych godziny ponadwymiarowe.
  3. Przyjęcie zajęć dydaktycznych przez nauczyciela akademickiego zostaje potwierdzone poprzez złożenie podpisu na indywidualnej karcie przydziału zajęć dydaktycznych.
  4. Odmowa przyjęcia zajęć dydaktycznych przez nauczyciela akademickiego winna być złożona na piśmie, a informacja w sprawie nieprzyjęcia obowiązków dydaktycznych powinna zostać zgłoszona przez dyrektora jednostki badawczo – dydaktycznej Prorektorowi ds. Kształcenia.

§ 5

  1. Plan obciążenia dydaktycznego jednostki oraz kopie podpisanych przez dyrektora jednostki i pracownika indywidualnych kart przydziału zajęć winny zostać przekazane do Działu Nauczania i Współpracy z Oświatą w celu dokonania kontroli (ewentualnych przekroczeń, braków, zniżek, usprawiedliwień, prawidłowości przeliczeń pensum itp), a po uzyskaniu pisemnych wyjaśnień, kierowane są do zatwierdzenia przez Prorektora ds. Kształcenia.
  2. Do planu obciążenia dydaktycznego należy dołączyć:
  • wykaz doktorantów (imiennie) wraz z liczbą przydzielonych im godzin zajęć dydaktycznych;
  • wykaz nauczycieli akademickich, u których zastosowano „przelicznik” zgodnie
    z obowiązującymi zasadami;
  • ewentualne inne dodatkowe wykazy czy zestawienia według dyspozycji Rektora lub Kwestora.
    3. Termin składania planów obciążeń dydaktycznych określany jest dla danego roku akademickiego przez Prorektora ds. Kształcenia.
    4. Zmiany w obciążeniach dydaktycznych nauczycieli akademickich (wynikające np. ze zmiany liczebności grup studenckich, dodatkowego naboru w trakcie roku, koniecznych zastępstw itp.) winny być dokonywane i odnotowywane w formie korekt w indywidualnych kartach przydziału zajęć dydaktycznych w trakcie roku akademickiego, a pisemne informacje w sprawie dokonanych zmian należy na bieżąco przekazywać do Działu Nauczania i Współpracy z Oświatą.
    5. Oryginały kart przydziału zajęć dydaktycznych wraz z naniesionymi na nie korektami (potwierdzonymi podpisem przez nauczyciela akademickiego) przechowywane są w jednostkach badawczo – dydaktycznych i przez jednostkę archiwizowane.

§ 6

  1. Nauczycielowi akademickiemu, dla którego nie zaplanowano obciążenia dydaktycznego z powodu:
  • zatrudnienia po rozpoczęciu roku akademickiego,
  • nieobecności w pracy związanej między innymi z chorobą, urlopem bezpłatnym, naukowym, macierzyńskim, zdrowotnym lub innymi usprawiedliwionymi zwolnieniami z pracy,
  • ustania stosunku pracy przed zakończeniem roku akademickiego,

zalicza się do przepracowanych godzin dydaktycznych 1/30 ustalonego dla danego stanowiska rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych za każdy tydzień nieobecności przypadający na okres, w którym prowadzone są zajęcia.
2. Usprawiedliwieniu podlegają nieobecności w pracy związane z chorobą trwającą pełny tydzień i powyżej tygodnia. Usprawiedliwieniu podlegają tylko te godziny zajęć dydaktycznych, które były zaplanowane w czasie nieobecności nauczyciela akademickiego, a nie wykonane z powodu choroby.

§ 7

  1. Nauczyciel akademicki zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, dla którego Uniwersytet Pedagogiczny jest podstawowym miejscem pracy może uzyskać zniżkę w obowiązującym na danym stanowisku wymiarze pensum.
  2. Ustala się następujące możliwości obniżania wymiaru pensum dydaktycznego z tytułu pełnienia funkcji:
  • rektora – możliwe całkowite zwolnienie;
  • prorektora – możliwe całkowite zwolnienie;
  • dziekana dziedziny do 90 godzin zniżki;
  • pełnomocnika ds. rozwoju dyscypliny – do 60 godzin zniżki;
  • przewodniczącego rady dyscypliny – do 60 godzin zniżki;
  • dyrektora instytutu – do 90 godzin zniżki;
  • zastępcy dyrektora instytutu – do 90 godzin zniżki;
  • dyrektora szkoły doktorskiej – do 60 godzin zniżki;
  • zastępcy dyrektora szkoły doktorskiej – do 60 godzin zniżki;
  • kierownika (dyrektora) jednostki międzywydziałowej/ogólnouczelnianej
    – do 60 godzin zniżki;
  • pełnomocnika Rektora ds. jakości kształcenia – wysokość zniżki ustala Rektor;
  • pełnomocnika Rektora ds. osób niepełnosprawnych – wysokość zniżki ustala Rektor;
  • innych pełnomocników wyznaczonych przez Rektora – wysokość zniżki ustala Rektor.
    3. Z tytułu ukończenia sześćdziesiątego piątego roku życia nauczycielowi akademickiemu z tytułem profesora, mającego w dorobku punktowane publikacje z roku poprzedzającego rok akademicki, na który udzielona będzie zniżka, nie mającemu dodatkowego zatrudnienia, może zostać przyznana zniżka do 60 godzin w danym roku akademickim.
    4. Pracownikowi zaangażowanemu w projekt badawczy, Rektor na wniosek dziekana dziedziny (a do 30 września dziekana wydziału) może na czas realizacji projektu zmniejszyć pensum dydaktyczne, zwiększając procentowy udział obowiązków badawczych.
    5. Rektor na wniosek dziekana dziedziny (a do 30 września dziekana wydziału) może zmniejszyć pensum dydaktyczne redaktorowi czasopisma naukowego.
    6. Pensum może zostać również zmniejszone pracownikowi zaangażowanemu w projekty wzmacniające potencjał dydaktyczny Uczelni i wpływające na jej rozwój. O przyznaniu zniżki decyduje Rektor w porozumieniu z Prorektorem ds. Rozwoju.
    7. Rektor może również udzielić pracownikowi zniżki pensum na zasadach określonych w innych dokumentach, w tym między innymi w Regulaminie systemu motywacyjnego.

§ 8

  1. Rektor udziela zniżki na wniosek zainteresowanego nauczyciela akademickiego zaopiniowany przez dyrektora jednostki badawczo – dydaktycznej, a w określonych w § 7 przypadkach dodatkowo przez dziekana dziedziny (a do 30 września dziekana wydziału) lub wskazanego Prorektora na okres jednego roku akademickiego. Wniosek winien być złożony przed rozpoczęciem roku akademickiego, na który miałaby być udzielona zniżka.
  2. Nauczyciel akademicki może korzystać ze zniżki tylko z jednego tytułu, z zastrzeżeniem ust. 3 niniejszego paragrafu.
  3. W szczególnych i uzasadnionych przypadkach zniżka może być udzielona z więcej niż jednego tytułu. Decyzję w tej sprawie, po zapoznaniu się z przedłożoną argumentacją, podejmuje Rektor.
  4. Obniżony wymiar pensum nie może powodować wystąpienia godzin ponadwymiarowych u nauczyciela akademickiego korzystającego ze zniżki a w przypadku konieczności powierzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze przekraczającym obniżone pensum dydaktyczne, godziny ponadwymiarowe naliczane są dopiero po wypełnieniu pensum
    w pełnym wymiarze.

§ 9

  1. W przypadku niedoboru w pensum dydaktycznym pracownika, dyrektor jednostki badawczo – dydaktycznej przed złożeniem planowanego obciążenia dydaktycznego (a także w trakcie trwania roku akademickiego, jeżeli niedobór wystąpił w wyniku zmniejszenia się liczby grup studenckich) jest zobowiązany do złożenia pisemnego wyjaśnienia Prorektorowi ds. Kształcenia i zaproponowania sposobu uzupełnienia pensum.
  2. Niedobór pensum może zostać usprawiedliwiony przez Prorektora ds. Kształcenia na podstawie uzasadnionego wniosku dyrektora jednostki badawczo – dydaktycznej tylko w przypadku, gdy nauczyciel akademicki wykona zadanie, które służyć będzie rozwojowi jednostki lub całej Uczelni, do których zalicza się między innymi zajęcia realizowane w szkołach oraz działania w ramach współpracy ze środowiskiem oświatowym.

§ 10

  1. Powierzenie nauczycielowi akademickiemu zajęć w godzinach ponadwymiarowych może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach, podyktowanych koniecznością realizacji programu kształcenia.
  2. Ilość godzin dydaktycznych ponadwymiarowych nie może przekraczać:
  • 1/4 obowiązującego pensum dla pracownika badawczo-dydaktycznego;
  • 1/2 obowiązującego pensum dla pracownika dydaktycznego.
    3. Na powierzenie prowadzenia zajęć dydaktycznych ponad wskazany powyżej limit nauczyciel akademicki musi wyrazić zgodę z zastrzeżeniem, że nauczycielowi akademickiemu, za jego zgodą, może być powierzone prowadzenie zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych w wymiarze nieprzekraczającym dwukrotności rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych.
    4. Zgoda, o której mowa w ust. 3, wyrażana jest przez nauczyciela akademickiego
    w każdym roku akademickim osobno i przechowywana w jednostce badawczo-dydaktycznej właściwej dla pracownika.

§ 11

  1. W celu zabezpieczenia pełnej realizacji zadań dydaktycznych na studiach niestacjonarnych i podyplomowych dopuszcza się powierzenie zajęć dydaktycznych osobom spoza Uczelni, według zasad określonych w odrębnym zarządzeniu Rektora, z zastrzeżeniem ust. 2 niniejszego paragrafu.
  2. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się powierzenie zajęć dydaktycznych osobom spoza Uczelni na studiach stacjonarnych pod warunkiem uzyskania zgody Prorektora ds. Kształcenia i Kwestora.
  3. Wykazy godzin dydaktycznych, które będą realizowane przez osoby spoza Uczelni na podstawie umów cywilno-prawnych w danym roku akademickim na studiach niestacjonarnych i podyplomowych, a po uzyskaniu zgody, o której mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, także na studiach stacjonarnych, winny być przedłożone przez jednostkę badawczo-dydaktyczną do Działu Nauczania i Współpracy z Oświatą wraz z planowanym obciążeniem dydaktycznym danej jednostki.

§ 12

  1. Okresem rozliczeniowym pensum dydaktycznego jest rok akademicki.
  2. Rozliczenie zajęć dydaktycznych następuje po wykonaniu wszystkich zajęć dydaktycznych zaplanowanych dla pracowników danej jednostki w formie rocznego sprawozdania z wykonania godzin dydaktycznych.
  3. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, składane jest po zakończeniu roku akademickiego (w terminie określonym przez Prorektora ds. Kształcenia) do Działu Nauczania i Współpracy z Oświatą, który po dokonaniu kontroli i weryfikacji, przedkłada dokument do zatwierdzenia Prorektorowi ds. Kształcenia.
  4. Nauczyciel akademicki winien potwierdzić kierownikowi jednostki badawczo -dydaktycznej, przed złożeniem sprawozdania, o którym mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu, wykonanie w danym roku akademickim godzin zajęć dydaktycznych.
  5. Kierownik jednostki badawczo – dydaktycznej otrzymuje od Działu Nauczania i Współpracy z Oświatą indywidualne rozliczenia zrealizowanych przez poszczególnych pracowników jednostki godzin zajęć, które ma obowiązek przekazać podległym pracownikom.

§ 13

Wynagrodzenie za godziny zajęć dydaktycznych ponadwymiarowych wypłacane jest pracownikom po ich wykonaniu dwa razy w roku, w terminach określonych w decyzji Rektora.

§ 14

  1. Traci moc Zarządzenie Rektora Nr R/Z.0201-7/2018 z 16 kwietnia 2018 roku.
  2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

R e k t o r

Prof. dr hab. Kazimierz Karolczak

Wytworzył: prof. dr hab. Kazimierz Karolczak

Opublikował w BIP: Katarzyna Kruk

Data opublikowania: 15.07.2019 13:29