Uchwała nr 16/30.09.2019
- access_time październik 23, 2019
- person Katarzyna Kruk
- printer
Uchwała nr 16/30.09.2019
Senatu Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
z dnia 30 września 2019 r.
w sprawie: określenia organizacji procedury potwierdzania efektów uczenia się w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.),zwanej dalej: ustawą, w związku z art. 269 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018r. poz. 1669 z późn. zm.), Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uchwala, co następuje:
§ 1
W Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie określa się procedurę potwierdzania efektów uczenia się zdobytych poza systemem szkolnictwa wyższego.
§ 2
- Potwierdzenie efektów uczenia się odbywa się w instytutach, o których mowa w ust. 2, w odniesieniu do osób, o których mowa w § 3 niniejszej uchwały.
- Do potwierdzania efektów uczenia się na danym kierunku, poziomie i profilu kształcenia, uprawniony jest instytut – zwany w dalszej części uprawnionym instytutem, jeżeli prowadzony przezeń kierunek studiów posiada:
a) pozytywną ocenę jakości kształcenia na tym kierunku, poziomie i profilu kształcenia albo
b) kategorię naukową A+, A lub B+ w zakresie dyscypliny wiodącej, do której jest przyporządkowany dany kierunek studiów.
3. Efekty uczenia się potwierdza się w zakresie odpowiadającym kierunkowym efektom uczenia się, zawartym w programie studiów dla danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia.
§ 3
- Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone:
1) osobie posiadającej świadectwo dojrzałości i co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie;
2) osobie posiadającej tytuł zawodowy licencjata lub równorzędny i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów I stopnia – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia;
3) osobie posiadającej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny i co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów II stopnia albo jednolitych studiów magisterskich – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejny kierunek studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. - W przypadku absolwentów kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych ubiegających się o przyjęcia na studia I stopnia lub na jednolite studia magisterskie a przystępujących do potwierdzania efektów uczenia się nie jest wymagane spełnienie warunku pięcioletniego doświadczenia zawodowego.
- Postępowanie związane z potwierdzeniem efektów uczenia się przeprowadza się wyłącznie na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1 i 2 niniejszego paragrafu.
- W wyniku potwierdzenia efektów uczenia się można zaliczyć studentowi nie więcej niż 50% punktów ECTS przypisanych do danego programu studiów.
§ 4
- Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zgodnie z art. 79 ust.2 pkt 2 za przeprowadzenie procedury potwierdzenia efektów uczenia się pobiera opłaty.
- Rodzaje opłat i zasady ich wyliczania ustala na dany rok akademicki rektor w drodze decyzji.
- Opłatę wnosi się niezależnie od wyniku procesu potwierdzania efektów uczenia się.
§ 5
- Decyzję w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się podejmuje dyrektor uprawnionego instytutu, co potwierdza stosowanym zaświadczeniem.
- Proces uznawania efektów uczenia się przeprowadza instytutowa komisja ds. certyfikacji, którą powołuje odpowiednia rada instytutu na okres jej kadencji.
§ 6
- Liczba osób, które zostały przyjęte na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekroczyć 20 % ogólnej liczby studentów na danym kierunku, poziomie i profilu kształcenia.
- O kolejności przyjęcia na studia decyduje wynik potwierdzania efektów uczenia się.
§ 7
Zasady odbywania studiów przez osoby przyjęte na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się określa Regulamin studiów.
§ 8
Do czasu otrzymania kategorii naukowej, o której mowa w § 2 ust. 2 lit. b),zgodnie z art. 269 ustawy, potwierdzania efektów uczenia się mogą instytuty prowadzące kierunki studiów przyporządkowane do dyscyplin naukowych/artystycznych, w których Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
§ 9
- Ramowe zasady uznawania efektów uczenia się określi regulamin potwierdzania efektów uczenia się wprowadzony w życie na mocy decyzji rektora z zastrzeżeniem zawartym w ust. 2.
- Uprawnione instytuty mogą przyjąć w drodze uchwały przepisy określające szczegółowe zasady potwierdzania efektów uczenia się dla danego kierunku, poziomu i profilu kształcenia.
§ 10
- Niniejsza uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia przez Senat i dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia rozpoczynające się począwszy od roku akademickiego 2020/2021.
- Traci moc uchwała nr 5/15.06.2015 Senatu z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie określenia organizacji procedury potwierdzania efektów uczenia się w Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Wytworzył: prof. dr hab. Kazimierz Karolczak
Opublikował w BIP: Katarzyna Kruk
Data opublikowania: 23.10.2019 12:21